Eylül 24 22:48

Erdoğan’ın Sığındığı: AB, ABD VE NATO DAĞILMAKTAYDI

Erdoğan’ın Sığındığı:  AB, ABD VE NATO DAĞILMAKTAYDI

Sn. Erdoğan, ta başından beri, bunca hakaret ve hıyanetlerine rağmen hâlâ AB kuyruğuna takılmak… Açıkça ve küstahça PKK-PYD’ye destek çıkarak Türkiye düşmanlığını açığa vuran ABD’nin aferini peşinde koşmak… Ve defalarca bizi yarı yolda yalnız bırakan, hatta işte Ege ve Akdeniz sorunlarında olduğu gibi bizi savunmayı bırakın, karşımızda yer alan NATO’ya sığınmak yerine, en azından Erbakan Hocamızın kurdukları D-8 programına samimiyetle sahip çıksaydı; hem AB, ABD ve NATO nezdinde ağırlığımız ve saygınlığımız artacaktı… Hem de sorunlarımızı aşmak ve Milli çıkarlarımızı korumak hususunda elimiz güçlenmiş olacaktı… Ama maalesef bu temenniler, hadımdan çocuk istemek gibi boşunaydı, çünkü Dini hamiyetten, Milli gayret ve hassasiyetten, vicdani mes’uliyet ve dirayetten mahrum kimseler, böylesine ciddi ve cesaretli adımlar atamazlardı. Sadece istismar edebiyatı ve palavra politikalarıyla kutlu hedeflere ve mutlu neticelere varılamazdı. Ve artık, geleceğimiz ve güvenliğimiz, bazılarının demokrasi demagojileri hatırına feda kılınamazdı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Twitter hesabından Türkçe paylaştığı diyalog mesajına verdikleri yanıtı vicdanımızı sızlatmıştı. Başkan Erdoğan paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

 

“Biz, samimi her çağrıya kulak vererek diplomasiye olabildiğince alan kazandırmak, sorunları diyalog yoluyla herkesin kazanabileceği bir çözüme kavuşturmak niyetindeyiz… Türkiye Cumhuriyeti Devleti 2 bin yıllık geçmişi olan köklü ve kadim bir devlettir. Hiçbir komplekse kapılmadan, içinden geçtiğimiz tüm süreçleri vakur ve olgun şekilde yürütmekte, ısrarlı provokasyonlara asla aldırış etmemekteyiz.” (19.09.2020)

 

“Ülkemizin bir damla suyunu da, bir karış toprağını da kimseye yedirmeyiz” gibi çıkışlar yapılsa da; “Provokasyonlara asla aldırış etmeden, sorunları diyalog yoluyla bir çözüme kavuşturma niyetindeyiz…” ifadeleri, Yunanistan’ın arkasındaki ABD, AB, Rusya ve İsrail’e “Teslimiyete ve tavize hazırız!..” mesajı olmasındı!?

 

NATO Karışmaya Başlamıştı!

 

ABD’nin Almanya’dan asker çekme kararı, Türkiye ile Yunanistan ve Fransa arasında tansiyonun tırmanması, NATO ittifakı içerisinde gerilimi artırmıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, video konferansı aracılığıyla yapılacak toplantı öncesinde düzenlediği basın brifinginde, ABD Başkanı Donald Trump’ın büyük yankı uyandıran Almanya’daki askerlerinin bir bölümünü çekme kararına ilişkin açıklamalar yapmıştı. Stoltenberg, Washington’un asker çekme kararının kamuoyuna yansıması üzerine Trump’ı arayarak konuyu görüştüğünü açıklamıştı. “Benim kendisine mesajım, ABD’nin mevcudiyetinin Avrupa için olduğu kadar Kuzey Amerika ve ABD için de iyi olduğu yönündeydi” diyen Stoltenberg, Trump’ın bu kararının nasıl ve ne zaman uygulanacağına dair “kesinleşmiş bir kararın” olmadığını belirtip konunun Savunma Bakanları toplantısında da ele alınacağını hatırlatmıştı. NATO Savunma Bakanları toplantısında, Türkiye ile Fransa ve Yunanistan arasında Libya ve Doğu Akdeniz’de tırmanan gerilim de gündeme gelecek konular arasındaydı. AB Dışişleri Bakanları, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile video konferans yoluyla yaptıkları toplantıda Türkiye’yi eleştirmeye başlamışlardı. ABD Başkanı Trump, Almanya'nın NATO ödemelerinde "ihmalkâr" davrandığını belirterek, ABD'nin bu ülkedeki asker sayısını 25 bine düşüreceği açıklamasını Almanya Savunma Bakanı yanıtlamıştı. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, "Almanya'daki Amerikan askerlerini düşündüğümüzde, bu askerlerin, NATO içinde herkesin, tüm ittifakın güvenliğini garanti altına almak için Almanya ve Avrupa'da bulunduğunu söylemek gerekiyor. Onlar ayrıca ABD'nin kendisinin güvenliğinin garanti edilmesi için buradalar" ifadesini kullanmıştı.

 

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Yorum Yaz