Eylül 22 18:40

ERDOĞAN-KATAR ORTAKLIĞI MIYDI YOKSA; ROTSCHILD VE ROCKEFELLER BATAKLIĞI MIYDI?

ERDOĞAN-KATAR ORTAKLIĞI MIYDI  YOKSA;  ROTSCHILD VE ROCKEFELLER BATAKLIĞI MIYDI?

CIA'nın eski kritik ismi Siyonist-Stratejist Graham Fuller’in Türkiye açıklamaları:

 

CIA'nın eski Ortadoğu Şefi Fuller, 2020 Kasım’ında “grahamefuller.com” sitesinde; “Türkiye Kontrolden Çıktı mı?” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. FETÖ’nün ABD’deki bir numaralı koruyucusu olan Graham Fuller, Türkiye’nin dünyadaki durumu ve Türkiye’ye karşı nasıl bir politika izlenmesi gerektiğine dair önerilerini sıralamıştı. Fuller yazısında “Batı (Amerika ve Avrupa) için, Türkiye'nin sadık bir müttefik olduğu eski güzel günler sonsuza dek geride kaldı” ifadelerini kullanmıştı.

 

Fetullah Gülen’in ABD’ye gitmesi için tüm gücünü kullanan eski CIA Ortadoğu Masası şefi Graham Fuller bir kez daha ortaya çıkmıştı. Joe Biden’in Başkan ilan edilmesinin ardından ABD’nin Türkiye politikası ile ilgili bir tablo çizmeye çalışan Fuller, Türkiye’nin dünyadaki jeopolitik durumunu tek tek anlatarak neler yapılabileceğini kendi internet sitesinde yayınladığı çarpıcı bir yazı ile anlatmıştı. Fuller'in kendisinden beklenmeyecek bu çarpıcı yazısı akıllara "Yeni bir Türkiye planı mı uygulanıyor?" sorusunu gündeme taşımıştı. Siyonist Fuller şu anda ABD ve Avrupa’da Türkiye’nin kontrolden çıktığı düşünülse de aslında durumun böyle olmadığını vurgulamaya çalışmıştı. Batı’nın gözüyle Türkiye’yi anlamanın imkânsız olduğunu belirten Siyonist Fuller, Türkiye'nin dünyadaki yerini nasıl gördüğüne bakmak gerektiğini söyleyerek Ankara'yı yönlendiren ana faktörleri sıralamıştı.

 

Fuller, 'Türk İmparatorluk Geleneği' başlığı altında "Yaklaşık yedi yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu, diğer herhangi bir Müslüman imparatorluğundan daha büyük bir coğrafi alana hükmetti. Türk hükümdarlarının tarihsel hafızası, geniş jeopolitik hamleler yapılmasına imkân tanıyordu. Türk hükümdarların Hindistan ve Endonezya'da bile etkisi vardı. Ancak bu tür bir Türk jeopolitik düşüncesi artık modası geçmiş durumda… Sadece modern Türk devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün yönetimindeki kısa bir süre dar tanımlanmış bir modern Türk ulus devleti örneğini gördük. Bugünkü durum ise Yeni Osmanlıcılık'tan daha fazlasıdır…” ifadelerini kullanmıştı.

 

"Türkiye'nin çağdaş jeopolitik vizyonu" başlığı altında Türkiye’nin büyük jeopolitik vizyonunun olduğunu belirten Fuller, bu vizyonu "Türkiye'nin bir Avrupa gücü, bir Balkan gücü, bir Akdeniz gücü, bir Orta Doğu gücü, bir Kuzey Afrika ve hatta sınırlı bir Afrika gücü, bir Kafkas gücü, bir Orta Asya gücü, bir Avrasya gücü olarak kabul edilmesi gerektiği şeklinde özetlenebilir" diye yorumlamıştı.

 

"Türkiye ve İslam" başlığında ise: "Bugün Ortadoğu'daki iki büyük İslami rakip, bazı uzmanların sandığı gibi İran ve Suudi Arabistan değil, Türkiye ve Suudi Arabistan'dır. Ankara, Riyad'a ezici bir çoğunlukla güçlü bir jeopolitik rakiptir" ifadelerini kullanan Fuller, "Müslüman Dünya Liderliği" notuyla bir başka başlık açıp, "Türkiye bugün, dünyadaki Müslümanların sesi olmasa da kilit bir anahtar olarak kendisi için önemli bir rol oynamak istiyor" yorumunu yapmıştı. Liderlik konusunda Suudi Arabistan’ın demokratik bir yapıya sahip bulunmamasını, Mısır'ın sert diktatörlük altında yoksul ve vizyonsuz olmasını, İran'ın elinde gerekli enstrümanların olmasına rağmen ambargo altında bir liderlik yapamayacağını belirterek, Türkiye’nin bu vizyonunun da gerçekçi olduğunu söyleyen Graham Fuller, "Bir Avrupalı ​​güç olarak Türkiye" başlığında ise "Türkiye teknik olarak Avrupa'nın bir parçasıdır. Sonunda Avrupa, bağımsız bir Türkiye'yi dışarı atmaktansa, Türkiye'nin artan kaldıraç etkisini daha fazla kaybetmekten uzak bir noktada tutmayı tercih edecektir" ifadelerini kullanmıştı.

 

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Yorum Yaz