Eylül 29 20:02

HAYDAR BAŞÇILARIN AÇTIĞI TAZMİNAT DAVASIYLA İLGİLİ SAVUNMAMIZ

HAYDAR BAŞÇILARIN AÇTIĞI TAZMİNAT DAVASIYLA İLGİLİ SAVUNMAMIZ

HAYDAR BAŞÇILARIN AÇTIĞI

TAZMİNAT DAVASIYLA İLGİLİ SAVUNMAMIZ

                

 

18. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

ANKARA

            

Biz o yazımızda kesinlikle Haydar Baş’ın şahsını küçük düşürmek ve hakaret etmek niyeti ve gayreti taşımamış; Yüce Dinimiz, devletimiz ve tarihimiz aleyhindeki yıkıcı yanlışlıklarına vurgu yapmıştık. Özellikle büyük devlet adamı, Rahmetli Erbakan aleyhindeki haksız sataşmalarından dolayı uyarmıştık.

Haydar Baş’ın “Tarikat şeyhliğinin ve profesörlük etiketinin” gerçek mi sahte mi? olduğunun resmi ve yetkili kurumlarca tespitini istemiştik ve bizzat YÖK’ün böyle gerçek ve geçerli bir Prof.luk unvanının bulunmadığıyla alakalı yazısını hatırlatmıştık.

“Müridinin karısını ayartmak ve dört karılı bir hayat yaşamak”la ilgili iddiaların araştırılıp gerçeğin ortaya çıkarılması ve toplumun bu tür manevi ve siyasi istismarlardan kurtarılması talebimizi yazmıştık.

Kaldı ki, Azerbaycan’daki bir üniversiteden alındığı savunulan; doktora, doçentlik ve profesörlük makamlarının, yabancı bir dil bilmeden asla mümkün olamayacağını, Haydar Baş’ın ise hiçbir yabancı dilde yazıp konuşmadığını hatırlatıp, toplumun böylesi kişi ve girişimlere karşı korunması gerektiğini açıklamıştık. Kaldı ki o yazımız bir bütün olarak ele alındığında, Haydar Baş’ın ve yazarlarının Osmanlı Tarihimize, başta Sultan Fatih gibi önemli şahsiyetlerimize yönelik itham ve iftiralarına ve duyarlı insanlarımızı kışkırtıcı beyan ve yorumlarına yönelik tenkitlerimiz olduğu anlaşılacaktır. Siyasi bir kimliği olan ve televizyonlarında sıkça vitrine çıkan bu şahısların, böylesi uyarı ve saptamalara hazır olması, doğru ve doyurucu yanıtlar sunup toplumu rahatlatması lüzumu, kendi kanunlarımız ve AB uyum yasaları çerçevesinde özellikle vurgulanmıştı.

Özetle; Haydar Baş’ın şahsına değil, siyasi tavrına ve şeyhlik tarzına yönelik saptama ve uyarılarımız, bir sosyal görev kapsamındadır, basın yayın özgürlüğü sınırlarındadır. Tazminatı gerektiren bir suç ve sorumluluk taşımamaktadır.

Gerçeklerin ortaya çıkması ve toplumun rahatlatılması için Haydar Baş’ın profesörlük unvanının bulunup bulunmadığının mahkeme kanalıyla YÖK’e sorulmasını… Ayrıca nüfus idaresinden ve ikametgâh adresinden, 4 hanımı bulunup bulunmadığının ve bunlardan birinin eski bir müridinden zorla boşandırıldığı iddialarının araştırılmasını… Ve yine aynı zamanda siyasi parti başkanı olan Haydar Baş’ın, bir tarikat şeyhi olup olmadığının soruşturulmasını arz ve talep ediyoruz.

Böylece Haydar Baş’a iftira ve hakaret mi ettiğimiz, yoksa yaygın iddiaları gündeme getirip toplumun dikkatini mi çektiğimiz? Ancak bu suretle anlaşılacaktır.

      

EK: Bilgi için, çeşitli sitelerde yayınlanmış 5 sayfalık doküman.

          

Haydar Baş'ın Başı Neden Belada?

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2018/08/10/haydar-basin-basi-neden-belada/

10 Ağu 2018 / Sadık Güleç   sgulec@gazeteduvar.com.tr

İş adamı... Prof. Dr... Tarikat Lideri... Ekonomist... Parti Genel Başkanı... İlahiyatçı... Yazar... Haydar Baş, yıllardır bunca unvanla kamuoyu önündeki bir isimdi. Peki ne oldu da şimdi malvarlığına el kondu? İşte Baş'ın portresi ve bu karara gelinen yolda yaşananlar...

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş, hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan bir davada on yıla kadar hapis cezası istenmesi ve yurtdışı yasağı ile birlikte mallarına da tedbir konulması, ‘cemaatlere yönelik operasyonlar devam mı ediyor’sorusunu gündeme getirdi. Haydar Baş hakkında Türkiye’deki çeşitli mahkemelerde açılan davalara konu olmuş, TBMM’de soru önergelerinde yer alan çeşitli iddialar da var. Öyle ki bir dönem internette, “Haydar Baş mağdurları” adı altında farklı siteler bile kuruldu.

Profesörlük de Tartışma Konusu Oldu!

Haydar Baş, ‘Prof.’ unvanını bütün panellerinde ve yazdığı yazılarda kullanıyordu. Ancak bu konudaki iddialar nedeniyle de sık sık başı ağrıdı. 2005 yılında CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, BTP Genel Başkanı Haydar Baş’ın ‘Prof.’ unvanını para karşılığı Azerbaycan’dan aldığı şeklindeki bu iddiaları, bir soru önergesi ile İçişleri Bakanlığı’na sordu. Dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu imzası ile yapılan açıklamada; Haydar Baş’ın akademik kariyer yapmadan bu unvanı kullandığının tespit edildiği ifade edilerek, “YÖK Başkanlığı’nca adı geçenin; Prof. Dr. unvanını hak etmeden kullandığı, ancak memur olmaması nedeniyle hakkında herhangi bir yasal işlemin yapılamayacağı şeklinde görüş belirtilmiştir” deniyordu. Bakanlık yazısında, Haydar Baş’ın Yüksek Öğrenim Kurumu’nun bu konuda belgeleri istemesi üzerine, Azerbaycan’daki akademik kariyeri konusunda denklik belgelerini ibraz etmeyeceğini söylediği de yer aldı. Bu araştırma ile Baş’ın kullandığı ‘Prof. Dr.’ unvanının geçersiz olduğu ortaya çıktı.

‘Sayısı Belirsiz Eşi ve Çocuğu Var’ İddiası

CHP milletvekili Gökhan Durgun, o dönem medyada sık sık yer almaya başlayan, Baş’ın eski müritlerinin bir iddiasını daha meclis gündemine taşıdı. Durgun’un cevaplanması isteğiyle meclise verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı: “Haydar Baş’ın basına yansıyan nikâhsız olarak yaşadığı kadından 17 çocuk sahibi olduğu ve bu çocukları resmi nikâhlı eşi üzerine kaydettirdiği bilgileri doğru mudur? Bu çocukların doğum tarihleri, bir insanın biyolojik doğurma sürelerine uygun mudur? Uygun değilse, bu kişi hakkında bir işlem yapılmış mıdır?”

Adalet Bakanlığı cevap yazısında; nüfus bilgilerinin gizli olduğu, bu konuda yasal olarak cevap verilemeyeceğini açıklasa da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2005-34892 sayılı hazırlık dosyası ile “dinî nikâh yaptırmak ve başkasından olan çocukları, resmi eşinden olmuş gibi nüfusa tescil ettirmek suçlarından soruşturma yapıldığını” bildirdi.

          

T.C. ADALET BAKANLIĞI / Bakan

Sayın Gökhan DURGUN – Hatay Milletvekili T.B.M.M

            

Bakanlığımıza yöneltilip yazılı olarak cevaplandırılması istenen 7/6/109 Esas No.lu soru önergesinin cevabı aşağıda sunulmuştur.

Öte yandan: Soru önergesinde adı geçen kişi (Haydar Baş) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2005/34892 hazırlık sayılı dosyasında “dini nikâh yaptırmak ve başkasından olan çocukları resmi eşinden olmuş gibi nüfusa tescil ettirmek” suçlarından hazırlık soruşturması yapıldığı; soruşturmanın halen devam ettiği…

          

Haydar Baş Gerçekleri

http://haydarbasgercegi.blogspot.com/

Haydar Baş'ı tanıyor musunuz? Haydar Baş’ın 4 karısı, 20 küsur çocuğu vardır. İşte nüfus kayıtları.

Haydar Baş'ın 1 Resmi, 4 İmam Nikâhlı Eşleri ve Boşadıkları

• BİRİNCİ EŞİ: “Ayşe B.” ile 1969’da imam nikâhıyla evlendi. 1971’de resmi nikâh yaptı. İlk eşi “Ayşe B.”den 8 çocuğu var.

• İKİNCİ EŞİ: Ankara Tıp Fakültesi’nde öğrenci olan “Emine A.” ile 1989 yılında imam nikâhı ile evlendi.

• ÜÇÜNCÜ EŞİ: Yine Ankara Tıp Fakültesi öğrencisi olan ve balerinlik yapan “Yıldız Y.” ile imam nikâhı ile evlendi. “Yıldız Y.” ilk eşinden boşanıp, kendisi ile resmi nikâh yapacağı vaadiyle Haydar Baş ile evlendi. Resmi nikâh yapılacağı vaadine rağmen, evlilikleri bugüne kadar imam nikâhı ile devam etti.

• DÖRDÜNCÜ EŞİ: Yargıtay’ın 15. Dairesi’nin Üyesi olan İzzet Karadaş’ın kızı SİNEM KARADAŞ ile imam nikâhı yaptı. Haydar BAŞ, kızın ailesinin rızasını almaksızın bu nikâhı gerçekleştirdi. Bakınız "MİLLİYET-11.07.2004 / ŞEYH, YARGITAY HÂKİMİNİN KIZINI 4. EŞİ YAPTI"

• DİGER EŞLERİ: KADIN ZAAFINI; 3 ASİL, BİR YEDEK HATUN KURALINI İŞLETEREK, İSLAM’IN VERDİĞİ ÖLÇÜYE UYDURMAYA ÇALIŞAN SAHTE ŞEYH HAYDAR BAŞ; acaba şimdiye kadar bunların dışında kaç kızı imam nikâhı ile kandırdı ve onları boşadı.

• Çocukları: İlk eşi “AYŞE B.”den gerçekte 8 çocuğu olmasına rağmen, nüfus kaydında ilk eşinden olma 17 çocuğunun kayıtlı olduğu biliniyor.

Eşleriyle kaldığı ev; Trabzon’da müstakil bir apartmanda, her katı ayrı bir eşine tahsis eden Haydar BAŞ, her gün tercih ettiği ayrı bir eşinin yanında kalmaktadır. İstanbul ve Ankara’ya geldiğinde de kendisine ve ailesine tahsis edilmiş ev hazır beklemektedir.

EŞLERİNİN ve ÇOCUKLARININ SAYISI BELLİ DEĞİLDİR

Devamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz