Şubat 21 15:34

İşlenen Günahların İmanı Bozması VE AHLÂKI-VİCDANI YOZLAŞTIRMASI

İşlenen Günahların İmanı Bozması  VE  AHLÂKI-VİCDANI YOZLAŞTIRMASI

Pek çok haksızlık ve ahlâksızlığın temelinde insanların; “Kendilerini seçilmiş ve cenneti peşinen garantilemiş” sayma düşüncesi vardır. Bu sapkın saplantıya kapılanlar, işledikleri kötülük ve zulüm gibi günahların kendilerine pek zarar vermeyeceğini, önceden işledikleri birçok hayırlı hizmet ve ibadetler nedeniyle… Veya enbiya, evliya ve şüheda çocukları-torunları olmaları sebebiyle ve onların şefaatiyle affedileceklerini sanmakta ve her türlü gizli günaha cesaret kazanmaktadır. Ve bu aslında, şeytanın insanı Allah ile aldatmasıdır.

“Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va’adi Hakk’tır (her dediği olacaktır); öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve (şeytan gibi birtakım) aldatıcı(lar) da, (Kur’an’ın ayetlerini, Peygamberin hadislerini istismar edip eğrilterek ve kendisine Hakk dostu havası vererek) sizi Allah ile aldatmasın. (Bundan sakının ki, en yaygın ve maalesef saygın bir sahtekârlıktır.)” (Fâtır Suresi: 5)

“Biz seçkin kullarız ve her kötülüğü yapsak da, sonunda bağışlanacağız” saplantısı bir sapkınlıktır!

“Ona karşı ayetlerimiz okunduğunda, sanki işitmiyormuş ve kulaklarında bir ağırlık bulunuyormuş gibi, büyüklük taslayarak (müstekbirce ve “Onun asıl yorumu bize öğretildi, biz seçkin kimseleriz” dercesine) sırtını çevirip dönmektedir. Artık Sen ona acı bir azap ile müjde ver (ki başına gelecekleri görecektir).” (Lokman Suresi: 7)

“(Şeytani bir aldanışla) Dediler ki: 'Sayılı günlerin dışında, (ahirette) ateş asla bize değmeyecektir.' (Biz seçkin ve sevimli kullarız, nasipli ve kıymetli insanlarız, hangi günahı işlesek yine de bize azap edilmeyecektir.) De ki: ‘Allah katından bir ahit mi aldınız? -Ki Allah asla ahdinden dönmez- Yoksa Allah'a karşı (yalan uydurup hiç) bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz (ve sapıtıyorsunuz)?’” (Bakara Suresi: 80)

 

Makalenin tamamı için:https://www.millicozum.com/mc/duyurular/islenen-gunahlarin-imani-bozmasi-ve-ahlaki-vicdani-yozlastirmasi

Yorum Yaz