Nisan 25 15:15

KORONA FIRTINASI VE CÜBBELİ HOCANIN İTİRAFLARI

KORONA FIRTINASI  VE  CÜBBELİ HOCANIN İTİRAFLARI

 

1- Eşlerimize, çocuklarımıza onları ne kadar sevdiğimizi ve beğendiğimizi söylemeli, yaptığımız kabalıklardan dolayı özür dilemeliyiz.

2- Yakın ve uzak akrabaları telefonla arayıp hâl hatır sormalı, gönül almalı, selamlaşıp helâlleşmeliyiz. Unutmayınız; sılayı rahim çok önemlidir.

3- Akrabalarımızı ve yakın dostlarımızı, çocuklarımıza ve torunlarımıza da öğretmeliyiz.

4- Bilenler bol bol Kur’an ve bilhassa Meal-i Kerim Değerli kardeşlerim, kıymetli hanımefendiler, sevgili gençler ve sevimli küçükler… Dünyayı saran ve sarsan bu Korona vebası yüzünden, evlerimize kapanmış vaziyetteyiz. Bu gibi tedbirler, hem sağlığımızın, hem toplum yararımızın, hem de inancımızın gereğidir. İnşaallah kısa sürmesini temenni ettiğimiz bu ev istirahati süresini, bir aile içi eğitim ve iletişim fırsatına çevirebiliriz. Böylece “Of, canım sıkılıyor, bunalıyorum!” şikayetleri de bitecektir.

 

Peki, evlerimizde neler yapabilirizokumalı, hatta bunu evde topluca yapmalı ve insanlara hatırlatacağımız uyarıcı ayetleri ve meallerini yazıp, ezberlemeliyiz.

5- Evde kaldığımız sürece eşlerimiz ve çocuklarımızla namazlarımızı mümkün olduğu kadar cemaatle eda etmeliyiz ve özellikle öğrenciler; derslerimizi asla ihmal etmemeliyiz.

6- Samimi tanışlarımızla telefonla irtibat kurup, maddi durumu iyi olmayan ve işleri bozulan kimselere, yakın çevremizdekilere, kendi çapımızda ve gösteriş yapmadan yardım kampanyaları düzenlemeliyiz. Dar ve zor durumda olanların kimliğine bakılmadan destek verilir. Çünkü İslam inancında ve özellikle Milli Görüş-Milli Çözüm anlayışında mağdurların, muhtaçların ve mazlumların dinine, mezhebine, partisine bakılmadan onlara yardım edilir.

7- Bilhassa kendimizi ve aile bireylerimizi kitap okumaya, okuduklarımızı özetle birbirimize anlatmaya yönlendirmeliyiz.

8- Sitelerdeki özel makaleleri ve güzel şiirleri mutlaka okuyup, birkaç satır yorum yazmaya gayret etmeliyiz. Bu konudaki gevşeklik bizi fazlasıyla üzmektedir.

9- Evimizin sessiz bir köşesinde; günün ve gecenin belirli saatlerinde, yaratılış gayemizi ve insanlık görevlerimizi tefekkür etmeliyiz. Hata ve günahlarımızı pişmanlıkla hatırlayıp tövbe için tezekkür etmeliyiz. Rabbimizin, üzerimizdeki sayısız nimetlerine gönülden teşekkür etmeliyiz.

10- Özellikle toplumsal sorunlarımızı ve siyasi tarafgirlik sorumluluklarımızı düşünüp; Hak’tan ve doğrulardan mı, yoksa kuru kalabalıklardan ve bâtıldan mı yana olduğumuzu düşünüp, bir nefis değerlendirmesi yapabilmeliyiz.

İşte bu konuda Cübbeli Ahmet Efendi'nin tavrı oldukça önemli bir örnektir.

 

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Yorum Yaz