Temmuz 19 02:38

MİLLİ ÇÖZÜM DERGİSİ’NİN DEPREM BÖLGESİNDEKİ HİZMETLERİ

MİLLİ ÇÖZÜM DERGİSİ’NİN DEPREM BÖLGESİNDEKİ HİZMETLERİ

06 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 11 ilimizde büyük bir felakete neden olan deprem sonrası, necip milletimizin her ferdi gibi Milli Çözüm Dergisi olarak bizler de “duygusal değil duyarlı olma zamanı” şiarıyla hazırlıklara başladık. Hemen depremin ilk günü; Kahramanmaraş, Elbistan, Adıyaman, Hatay (Antakya) ve Gaziantep’e; gerek arama-kurtarma ve sağlık eğitimi almış mensuplarımızın enkaz çalışmalarına katılması, gerek hayatta kalan vatandaşlarımızın yarasına bir nebze olsa da merhem olacak ihtiyaçların karşılanması ve gerekse de mensuplarımızın yakın aile ve akrabalarının tahliye edilmesi çalışmaları için Bölge Başkanlıklarımız ve Hanım Komisyonlarımızdan müteşekkil gönüllüler yollara çıktı.

Adıyaman’a giden ekibimiz enkaz altında arama-kurtarma faaliyetlerine katılmış, Hatay Antakya’ya giden ekibimiz sağlık ve aşevi hizmetlerinde bulunmuş, Elbistan ve Kahramanmaraş’a giden ekibimiz ihtiyaç malzemelerini ulaştırma faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

Gaziantep’e giden ekibimiz ise bölge halkına ulaştırılmak üzere kendi imkânlarıyla topladıkları yardım malzemelerini yanlarına almışlardı. Yolculuk esnasında Gaziantep’in gece -6 derecelere kadar düştüğünü öğrenmeleri üzerine, Niğde’de araçlarına 130 adet kadar battaniye ve bir miktar mont alarak bölgeye ulaşım sağladılar. Gaziantep’te parklarda ve sokaklarda kalan insanlar arasında gerçekten ihtiyaç sahibi olduklarına kanaat getirdikleri afetzedelere gerekli miktarda yardımlarını yapmışlardı. Fakat bölgede iletişim kurdukları bir iş adamının, “Gaziantep merkezinin, diğer deprem bölgelerine nispeten, depremden çok ciddi oranda etkilenmediği, Kahramanmaraş’a bağlı Pazarcık ilçesinin Narlı beldesinde depremden asıl etkilenen ve gerçekten bu malzemelere çok acil ihtiyaçları olan Alevi köyleri olduğunu” söylemesi üzerine, ekibimiz hemen o bölgeye ulaşım sağlamak için yola çıkmıştı. Bölgeye çok zor şartlarda varan ekibimiz, Alevi vatandaşlarımızın ağırlıklı yaşadığı köylere malzemelerin dağıtımını sağlamıştır. Daha sonra tekrar Gaziantep’e dönen ekibimiz, yakınlarını bölgeden tahliye ederken yaptıkları gözlem neticesinde; enkaz çalışmalarının, eğitimli arama-kurtarma ekiplerine bırakılması gerektiğini fakat hayatta kalan vatandaşlarımızın çok acil; barınma, ısınma, ilaç, hijyen (WC, duş vb.) ve gıda ihtiyaçlarının çok ivedi sağlanması, bu çalışmaların bir bütün, anahtar teslimi şeklinde yapılması ve devletimizin ilgili kurumlarıyla organize olarak planlı ve programlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiği kanaatine varmıştır. Bu kanaat üzerine Üstad Ahmet Akgül Hocamızın yönlendirmesi ve Milli Çözüm İstanbul Bölge Başkanlığı Danışmanı ve iş adamı Yalçın Gözübüyük’ün teklif ve büyük ölçüdeki katkılarıyla, Gaziantep-İslahiye ilçesinde tam donanımlı 100 çadırdan oluşacak Çadır Kent projesi için kolları sıvadık.

Makalenin tamamı için:https://www.millicozum.com/mc/duyurular/milli-cozum-dergisinin-deprem-bolgesindeki-hizmetleri

 

Yorum Yaz