Nisan 25 15:16

Sn. Erdoğan Filistin Konusunda HALKIMIZI OYALAMAKLA MI GÖREVLİ KILINMIŞTI?

Sn. Erdoğan Filistin Konusunda HALKIMIZI OYALAMAKLA MI GÖREVLİ KILINMIŞTI?

Sn. Erdoğan Filistin Konusunda
HALKIMIZI OYALAMAKLA MI GÖREVLİ KILINMIŞTI?

Görünüşte bir yandan Filistin’i desteklediklerini iddia edip, gerçekte İsrail’le iş birliğine devam eden AKP ve sermaye sınıfına ilişkin sorular hâlâ yanıtsızdı. Sözde, Filistin’e destek açıklaması yapanların, İsrail ile sürdürdükleri ekonomik ilişkiler mide bulandırıcıydı. Bu ilişkilerden başlıcaları: BOTAŞ’ın en önemli müşterisinin İsrail olması, Zorlu Enerji’nin İsrail piyasasına üretim yapması, Türkiye’nin gri çimento ihracatında ABD’den sonra en çok ihracat yaptığı ülkenin başında İsrail’in bulunması ve demir-çelik ihracatı ve savunma sanayinin İsrail’le olan bağlantılarıydı.

Filistin’le dayanışma konusunda samimiyetsiz diğer bir durum ise Filistinlilerin Türkiye’ye vizeyle girmek zorunda bırakılmasıdır. Filistinliler Türkiye’ye vizesiz giremezken, İsraillilerin Türkiye’ye neden vizesiz girebildiği sorusu yanıtsız bırakılmaktaydı. “Türkiye’de de İsrail ile ekonomik ilişkiler tıkır tıkır yürüyor. Cumhur İttifakı: Ekonomik ilişkiler öyle bir anda kesilemezmiş” mazeretine sığınıyor. “İsrail, Gazze’nin elektriğini bir anda kesmedi mi? Mazotunu, ekmeğini bir anda kesmedi mi? Bombalar bir anda yağmıyor mu Gazzeli çocukların üzerine? Bugün İsrail’e petrol sevkiyatı kesilse, İsrail sermayesinin ihtiyaç duyduğu bazı mallar gönderilmese, bu katliam asla ve asla sürdürülemez” diyenler haklıydı.

• BOTAŞ, İsrail’le petrol sevkiyatına devam ediyordu!

Türkiye Varlık Fonu’na bağlı olan BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ) çeşitli petrol ve doğalgaz iletim hatlarına sahip bulunmaktadır. Ham petrolde BOTAŞ, özellikle Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı sayesinde Irak’ın kuzeyinden Kerkük’te çıkan ham petrolü Adana’nın Yumurtalık ilçesine taşımaktadır. Öne çıkan bir diğer hat, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’dır. Başta Azeri petrolü olmak üzere Hazar bölgesinden çıkarılan petrol dünyaya Adana’dan ulaşmaktadır. BOTAŞ’ın en önemli müşterilerinden birisi de hâlâ İsrail olmaktadır. Erdoğan iktidarı kurusıkı palavraları bırakıp, İsrail’e petrol sevkiyatını açıklamak zorundadır.

• İsrail’in elektriğini Zorlu Enerji veriyordu!

İsrail’de doğrudan yatırımı bulunan Zorlu Enerji; sahibi olduğu Ramat Nagev, Dorad ve Aşdod doğalgaz çevrim santralleri ile İsrail enerji piyasasına elektrik üretiyordu. Yaşanan katliamları göstermelik şekilde protesto eden Türkiye burjuvazisi, neden elektrik üretim santrallerini kapatmıyordu?

• İsrail’e çimento satmaya devam ediliyordu!

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türkiye’nin gri çimento ihracatında, ABD’den sonra en çok ihracat yaptığı ülke İsrail’dir. Yıllık 600 bin ton kapasitesinin aşıldığı bu alana ilaveten, beyaz çimento ihracatında da en çok ihracat yapılan ülke yıllık 200 bin tonla yine İsrail’dir. Türkiye’de öne çıkan çimento üreticileri OYAK, Limak, Aşkale, Sanko ve Sabancı bu ihracattan pay almaktadır. Bu soysuz ve sorumsuz tavır mutlaka sorgulanmalıdır!

• İsrail’e hâlâ demir-çelik satılıyordu!

Demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren İÇDAŞ, Kardemir, Kocaer, Özkan, Tosyalı, Çolakoğlu, Çelsantaş, Erdemir ve İsdemir de İsrail’e ihracat yapmaktadır. Oysa zalime destek vermek, zulmüne ortak olmaktır!..

• İsrailli silah şirketiyle ilişkileriniz neden saklanıyordu?

Israel Aerospace Industries (IAI) silah şirketinin Türk Silahlı Kuvvetleri ve savunma sanayisiyle ilişkisi biliniyordu. “Geçmişte insansız hava aracı satın alınan, savaş uçaklarının modernizasyonu yaptırılan bu firmayla, bugün hangi alanlarda iş birliği yapıyorsunuz?” diye sorulduğunda; ya sessiz kalınması, ya da yuvarlak laflara sığınılması tam bir münafıklıktır!

• Azeri sermayesinin Türkiye sınırlarında İsrail’e petrol ve doğalgaz satmasına göz yumuluyordu!..

 

...

 

MAKALEYİ OKUMAK veya DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

 

Yorum Yaz