Şubat 21 14:46

Tehlikeli Senaryolar: BAŞKANLIK YARIŞI VE SONRASI!

Tehlikeli Senaryolar: BAŞKANLIK YARIŞI VE SONRASI!

Kılıçdaroğlu uyarmıştı: Deepfake videosu tehlikeyi ortaya çıkardı.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla uyarmıştı. Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği “deepfake video örnekleri” hayrete yol açmıştı.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun ve ekibine uyarılar yapmıştı. Kılıçdaroğlu, “dark web dünyasıyla anlaşmaya çalıştığını iddia ettiği Altun ve ekibini, yabancı istihbaratın eline düşebilecekleri konusunda” uyarmıştı. Ancak bu uyarı sonrası üst düzey bir CHP'li, gazeteci Murat Yetkin'e; “Siber seçim müdahaleleriyle ilgili önemli istihbaratları olduğunu” açıklamıştı.

Erdoğan'ın, İletişim Başkanlığı üzerinden Kılıçdaroğlu'nu yıpratmaya çalıştığı vurgulanmıştı!

Yetkin'in açıklamasında; “Gelen istihbarat bilgilerine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, İletişim Başkanlığı üzerinden Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyasını yıpratmak amacıyla deepfake ve Cambridge Analytica benzeri sistemleri birlikte kullanarak sahte video ve ses kayıtları üretmek için düğmeye bastığı” hatırlatılmıştı. Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği, Fahrettin Altun'un anlaştığı iddia edilen deepfake videolarındaki Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun örnekleri ise hayret uyandırıcıydı.

Kılıçdaroğlu, seçimlerin son 10 gününde yaptığı son uyarıda ise, “Cambridge Analytica’cılık oynamak sizin kapasitenizi aşar çocuklar” ifadelerini kullanarak İletişim Başkanlığına çağrıda bulunmuşlardı. Seçimler yaklaştıkça gerginlikler de artarken, siber seçim müdahaleleri ve sahte haberlerin önüne geçmek için alınacak önlemler büyük önem taşımaktaydı.

Peki “DEEPFAKE” ne olmaktaydı?

Deepfake, orijinal video görüntülerinin; yapay zekâ sistemlerinden yararlanarak, gerçeği ile ayırt edilemeyen sahte videoların oluşturulmasını mümkün kılan bir teknoloji sahtekârlığıydı. Son günlerde sıklıkla gündeme gelen bu teknoloji, konuşan kişinin ses ve yüz ifadelerini kullanarak, herhangi bir videodaki konuşmanın değiştirilmesine olanak sunmaktaydı. Böylece, gerçeği ile ayırt edilemeyen sahte videolar üretmek ve toplumu yanlış etkilemek imkânı doğmaktaydı.

Deepfake teknolojisi, sinema ve televizyon sektöründe kullanıldığında hatalı diyalogların düzeltilmesine yardımcı olabilecek olsa da, kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldığında çok önemli ve tehlikeli riskler taşımaktaydı. Özellikle siyasi amaçlarla veya siber saldırılar için kullanılması durumunda; toplumun düşüncelerini yönlendirmek, manipüle etmek ve bazı kişileri kötüleyip gözden düşürmek mümkün olmaktaydı. Bu nedenle deepfake teknolojisi, giderek artan bir şekilde endişe oluşturan bir konu halini almıştı. 

Makalenin tamamı için: https://www.millicozum.com/mc/duyurular/tehlikeli-senaryolar-baskanlik-yarisi-vesonrasi

 

Yorum Yaz