Eylül 24 23:25

TESETTÜR KAVRAMI; İNKÂRI VE İSTİSMARI!

TESETTÜR KAVRAMI; İNKÂRI VE İSTİSMARI!

“Tesettür” ve “Başörtüsü”; ikisi de Kur'an kaynaklı olmakla beraber, yanlışlıkla ve bilgi noksanlığıyla, aynı şeyler sanılmasına rağmen, aslında farklı kavramlardır. Anlamları da amaçları da ayrıdır. Pek çok yanlış tavır ve takıntı, bunların aynı sanılmasından dolayıdır. Çünkü:

 

a) Tesettür genel, başörtüsü ise özeldir.

 

b) Tesettür fıtri ve ahlâki, başörtüsü ise içtimai bir emirdir; simgesel özelliği önemlidir.

 

c) Tesettür;

 

1- Karşı cinslerin zinaya yol açan şehvet tahrikini ve namus-iffet tahribini önlemek,

 

2- Soğuk, sıcak, güneş, rüzgâr gibi iklim ve mevsimlerin tabii tesirlerden vücudu esirgemek,

 

3- İnsanlık psikolojisine yakışan ve Allah'ın nimetini hatırlatan bir ziynetle süslenmek gibi hikmetleri taşıdığı halde,

 

d) Başörtüsü ise;

 

1- Mü’min ve müstakim (istikametli) bilinmek,

 

2- Bununla, muhtemel sarkıntılık ve sataşmalardan korunup rahatsız edilmemek,

 

3- Böylece Müslüman kadınların toplum ortamına; bilimsel, kültürel, siyasi ve ekonomik hayata; daha emin ve etkin biçimde katılımlarına kolaylık getirmek üzere emredilen bir “sosyal statü” niteliğindedir.

 

Elbette “Tesettür” de, “Başörtüsü” de Kur'an'ın emridir. Mü’minler bu emirlere uymakla görevlidir. Ancak bu iki emrin değeri ve derecesi aynı değildir. Örneğin: “…Kiminiz kiminizin gıybetini yapmasın (arkasından çekiştirmesin.) Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi?..” (Hucurat: 12) anlamındaki emri de Kur'an ayetidir. “…her kim (haksız yere) bir kişiyi öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir…” (Maide: 32) anlamındaki emri de Kur'an'ın ayetidir. Ama bu ikisinin önemi ve önceliği asla bir gösterilemeyecektir. Zaten gıybet ve cinayet için verilen hukuki ve uhrevi cezalar bile, bunların değer ve derece farkını gözler önüne sermektedir. Bizim dikkat çekmek istediğimiz husus; bir kızın, kadının bacaklarını, kalçalarını açmakla, saçını açmasının aynı derecede günah olduğu algısının yanlışlığını göstermektir.

 

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

 

Yorum Yaz