Aralık 04 08:13

YA MİLLİ MUTABAKAT SAĞLANACAKTI VEYA KAOS VE TAHRİBAT KAÇINILMAZDI

YA MİLLİ MUTABAKAT SAĞLANACAKTI  VEYA  KAOS VE TAHRİBAT KAÇINILMAZDI

YA MİLLİ MUTABAKAT SAĞLANACAKTI

VEYA

KAOS VE TAHRİBAT KAÇINILMAZDI

      

Güney sınırımızda ve yüzlerce kilometreyi kapsayan bir sahada, Suriye Kürdistanıfiilen kurulmaya çalışılmaktaydı. PKK’nın bölge temsilcisi (PYD ve silahlı takımı YPG), ABD savaş uçaklarının hava desteği sayesinde, güya IŞİD’den kurtardığı bölgeye bağımsızlıklarının alameti olarak bayraklarını asmaya başlamışlardı. Bu durum, ileride Güneydoğumuzun da katılacağı Büyük Kürdistan hedefinin, önemli ve tehlikeli bir aşamasıydı. Türkiye’mizin parçalanmasına ve kuşatılmasına elbette göz yummayacak olankahraman ordumuzun, zaruri ve mecburi bir müdahaleye kalkışması kaçınılmaz olacaktı.

Sn. Cumhurbaşkanı bu müdahaleyi, kendi parti ve prestij hesapları ve ucuz kahramanlık havasıyla ve kaçan oylarını geri toplamak üzere, reklam ve propaganda aracı görüp “geçici ve geri gelici bir taarruz” olarak düşünse de, Genelkurmay’ın “ciddi, gerçek çözüm üretici; dosta umut, düşmana korku verici ve sorunu kökünden bitirici” bir operasyon ısrarı ve hazırlığı haklıydı ve inşaallah büyük hayırlara ve başarılara vesile olacaktı. İşte böyle bir savaş durumunda, Türkiye’nin PKK, PYD ve IŞİD gibi kukla örgütlerin arkasındaki Amerika, Avrupa ve İsrail’le karşı karşıya kalacağı hesaba katılarak, halkımızın her kesiminin ordumuza tam destek vereceği bir Milli Mutabakatiktidarına ihtiyaç vardı. Meclis’teki bütün partilerin katılacağı (dışarıdan atanacak), bağımsız ve donanımlı bir Başbakan yönetiminde kurulacak bu tarihi koalisyon iktidarı, topyekûn Millet adına vatan savunması yapacak Ordumuzun arkasında duracaktı.

AKP’den Milletvekili seçilen anayasa doçenti ve eski raportörü Osman Can da“Kurucu Meclis” gibi çalışacak bir “Kurucu Hükümetin oluşturulması” gerektiğini açıklamıştı. 7 Haziran (2015) tablosu ile Meclis’in çok geniş bir temsil tabanına oturduğunu hatırlatıp “aksi takdirde kimsenin bunun sorumluluğundan kurtulamayacağına”vurgu yapmıştı. Akşam Gazetesi’nde “Kurucu Meclis ve Kurucu Hükümet”başlıklı, çok tartışılacak bir yazı kaleme alan ve bugünkü tabloyu “en çoğulcu ve temsil kabiliyeti en yüksek ve olumlu” olarak tanımlayan Osman Can; Yeni Meclis’e düşen görevin ise; “Meclis’in iradesini koordine edecek, harekete geçirecek ve yapısal bir “cevap”a dönüştürecek kurucu bir hükümet oluşturmak olduğunu vurgulamış, sırf Hükümet kurmak için girişilecek bir koalisyonun bunu başaramayacağını, böylece tarihi bir fırsatın kaçırılacağını, bunun da faturasının çok ağır olacağını ve hiç kimsenin altından kalkamayacağını”hatırlatmıştı. Bu tarihi teklif ve temenniler bizim Milli Mutabakat çağrımıza oldukça yakın ve yatkındı.

Devamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz