Temmuz 19 02:38

AKP İKTİDARININ SAVURGANLIĞI VE MELEN BARAJI TUTARSIZLIĞI

AKP İKTİDARININ SAVURGANLIĞI VE MELEN BARAJI TUTARSIZLIĞI

Erdoğan iktidarının yandaş kayırmacılığı ve savurganlığı sonucu; yanlış projelere milyarlarca lira çöpe atılmıştı. Çatlaklar oluşan Melen Barajı’na 8 milyar TL, çürüyen Ankapark için 801 milyon dolar, kullanılamayan ve uçak inmeyen havalimanlarına da yüz milyonlarca lira boşa harcanmıştı.

Garip gurebanın hakkından ve kamu kasasından yandaş şirketlere milyarlarca lira aktarılan projeler, ya hatalı inşa edildiği için tamamlanamamış, ya da hukuki süreçler tamamlanmadığı için atıl kalmıştı. Olan ise kamunun çöpe atılan milyarlarca lirasına olmaktaydı.

İktidarın tamamlayamadığı projelerin başında Melen Çayı Projesi vardı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Melen Barajı için ilk ihaleyi 29 Mayıs 2012’de açmıştı. Bu ihalenin 213 milyon 850 bin TL’ye Ece Tur ile Yöntaş İnşaat iş ortaklığına verildiği açıklanmıştı. Melen Barajı’nın temeli de 2014 yılında atılmıştı. Düzce ve Sakarya illerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayı’nın Karadeniz’e döküldüğü noktada inşaatına başlanan barajın 214 milyon liraya mâl olacağı vurgulanmıştı.

Temel atma töreninde konuşan dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı AKP’li Veysel Eroğlu da “Melen Barajı’nın İstanbul’un su sorununu 2071 yılına kadar çözeceğini” hatırlatmıştı. Eroğlu, “baraj inşaatının 7 Aralık 2016 tarihinde saat 13.59’da bitirileceğini” açıklamış ve “İstanbullular susuzluk konusunda endişe etmesin” diye hava atmıştı.

Törende konuşan dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş ise “Bugün sizlerle bir tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecek kuşaklar adına bir tarih düşüyoruz” şeklinde konuşmuşlardı.

Makalenin tamamı için: https://www.millicozum.com/mc/duyurular/akp-iktidarinin-savurganligi-ve-melen-baraji-tutarsizligi

Yorum Yaz