Şubat 25 06:17

ATATÜRK'ÜN BÜYÜK TAARRUZ HAZIRLIĞI VE EGE'NİN KUVÂ-YI MİLLİYECİ DİN ADAMLARI

ATATÜRK'ÜN BÜYÜK TAARRUZ HAZIRLIĞI  VE  EGE'NİN KUVÂ-YI MİLLİYECİ DİN ADAMLARI

Emekli Kıdemli Albay, Atatürk'ün Kutlu Anıları ve Kurtuluş Savaşı araştırmacısı, değerli dostum Dr. Burhanettin Şenli, "ACI PARA - İstiklal Harbi’nde İki Şehidin Bilinmeyen Hikayesi" kitabını imzalayıp bize hediye etmişlerdi. Özellikle Uşak-Eşme'deki Milli Mücadele ve Büyük Taarruz hazırlıklarını ve bölgedeki vatanperver din adamlarının samimi ve stratejik katkılarını konu alan, oldukça ilginç ve orijinal olayları anlatan, çok ciddi ve zahmetli emekler ve incelemeler sonucu hazırlanan bu kıymetli eserdeki bazı çarpıcı bölümleri okurlarımızla paylaşmak istedik.

Uşak'ta Yunan işgali

28 Haziran 1920'de başlayan Yunan taarruzu neticesinde, Uşak'ta ilk işgal edilen ilçe Eşme’dir. Bu, Eşme'nin ilk işgal edilişidir. Eşme, Kula, Salihli, Alaşehir, Akhisar gibi Uşak'a yakın yerlerin işgal edilmesi, Uşak'ta panik havasının esmesine neden olmuştur. 1 Temmuz 1920 tarihinde Uşak'a gelen Garp Cephesi Kumandanı Ali Fuat Paşa, 5 Temmuz'a kadar şehirde kalarak, bozgun havasının dağılmasını sağlamış, 11. Tümen birliklerini Uşak'a getirerek şehirde sükuneti sağlamış ve göçü engellemiştir.

11 Temmuz 1920'de Eşme ilk işgalden kurtulmuştur. 1 Ağustos 1920'de Mustafa Kemal Paşa Uşak'a gelmiştir. Demirci Muharebesi'ne takviye Yunan birliği gelmesine engel olmak için Garb Cephesi'nin emriyle 12'nci Kolordu 23'üncü Tümen'e Eşme ve Kula istikametlerine kuvvetli birer akıncı müfrezesinin gönderilmesi emredilmiştir. İki gün süren kanlı savaşlar sonunda Yunan işgalindeki Demirci'ye girilmiştir. Kasabada Yunanlılara ait bir hayli silah ve cephane ele geçirilmiş ve bunlar 30 öküz arabasıyla Kütahya'ya sevk edilmiştir. Borlu'ya çekilen Yunanlıların zayiatı ise; dört yaralı subay, 89 ölü er ve 86 kayıp erdir. Bu muharebede dört makinalı tüfek de Türklerin eline geçmiştir.

2 Ağustos 1920'de Mustafa Kemal Paşa gizlice Eşme cephesine gelmiş, Elvanlar'daki birlikleri denetlemiştir. Ancak 5 Ağustos 1920'de Eşme ikinci kez işgal edilmiştir. Yunan ordusunun ikinci tümen birlikleri Uşak istikametinde saldırıya geçmişler ve 29 Ağustos 1920 sabahı Uşak'ı savunan 23. Tümen'e saldırarak, şehri ele geçirmişlerdir.

Makalenin tamamı için:https://www.millicozum.com/mc/duyurular/ataturkun-buyuk-taarruz-hazirligi-ve-egenin-kuva-yi-milliyeci-din-adamlari

 

Yorum Yaz