Şubat 25 05:32

Erdoğan İktidarının ve Başına Buyruk Nizamının Tıkanışı ve ADİL DÜZEN’İN KAÇINILMAZLIĞI

Erdoğan İktidarının ve Başına Buyruk Nizamının Tıkanışı ve ADİL DÜZEN’İN KAÇINILMAZLIĞI

Konut fiyatları bütün dünyada sadece %10 kadar artarken, Türkiye’de bu artış %108’i aşmıştı!

İstatistiklere göre 2021’de, diğer dünya ülkelerinde konut fiyatları %10 artarken, Erdoğan iktidarının yanlış yaklaşımları sonucu, Türkiye’de bu artış %108 olmaktaydı. TÜİK verilerine göre, tam 1,5 milyondan fazla konut boş bulunmakta, ama bunları satın almaya veya kiralamaya kimsenin gücü yeterli olmamaktaydı. Üstelik Nisan 2022 ortalarında yayınlanan Resmi Gazete’ye göre, “Yurt dışına konut satacak firmalara devlet desteği sağlanacaktı!..” Zaten yurt dışına toprak satışı çok daha önceden başlatılmış, çok önemli arazilerimiz elimizden çıkmıştı. Erdoğan iktidarı bu toprak ve konut satışlarını bile “ihracat kaleminden” saymaktaydı. Artık ülkemizin bu iktidara tahammülü kalmamıştı!

Dilipak'tan 'dikkat' uyarısı: “(AKP Ekonomisi) Patlayacak ve düşüş de şiddetli olacaktı!”

Yandaş gazeteci Abdurrahman Dilipak bile, ekonomi piyasasındaki meydana gelen enflasyon ve belirsizlik üzerinden önemli uyarılar yapmaya başlamıştı. Dilipak, Yeni Akit'teki yazısında Türkiye'deki otomobil ve emlak piyasasındaki dalgalanmaya dikkat çekerek endişelerini paylaşmıştı.

"Dikkat Dikkat" başlıklı yazısında: "Piyasa emlak ve finans spekülatörlerinin tahminleri ile balon yapmış durumdadır ve ha patladı, patlayacaktır!.. Türkiye’de bu spekülasyon şu an normalin 5 kat üstünde bulunmaktadır. Bu yüksek tansiyona hiçbir piyasa dayanamaz. Ve her geçen gün daha da yükseliyor. Sonunda patlayacak ve düşüş de aynı şekilde şiddetli olacaktır" şeklindeki cümlelerle halkı ve iktidarı uyarmıştı.

"Dubai’deki 2005, Paris’teki 2004, 2008-2012 arası ABD’de de emlak krizi yaşanmıştı. Konut fiyatları inişe geçince birdenbire subprime mortgage (yüksek risk ve yüksek faizli kredi) krizi ile kredi piyasası çökmüş, kredi faizlerini ödeyemeyen düşük gelirli ailelerinin iflas etmelerine ve konutlarının haczedilerek el konmasına sebep olmuştu. Bir müteahhitle konuşuyorum, şu anda inşaat girdileri 3-5 kat artmış. Uzmanlar ‘Fiyatlarda %40’a kadar ani artış hareketleri beklemiyorduk ama bu sınır çoktan aşıldı’ şeklinde yakınmıştı. Piyasa, emlak ve finans spekülatörlerinin tahminleri ile balon yapmış durumdaydı ve ha patladı, patlayacaktı... Türkiye’de bu spekülasyon şu an normalin 5 kat üstünde bulunmaktaydı. Bu yüksek tansiyona hiçbir piyasa dayanamazdı. Ve her geçen gün daha da yükseliyordu. Sonunda patlayacaktı ve düşüş de aynı şekilde şiddetli olacaktı... Emlak ve inşaat bizde ekonominin çok büyük bir parçasıdır. Bu patlama domino etkisi ile zincirleme bütün piyasaları vuracaktır. Bunun elbette ekonomik, sosyal, siyasi sonuçları olacaktır. ‘Her şey kontrolümüz altında’ diye yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır ve bugünün krizini ertelerken, şiddetini o ölçüde artırmaktadır. 

Otomobil piyasasında da bir yanlışlık yaşanmaktadır. Piyasa absürt bir spekülasyona teslim olmuş durumdadır. Hayaller gerçeklerle yüzleştiğinde mutlaka gerçekler galip gelir. Dökme su ile değirmenin dönmesi mümkün değildir. Tayfaların üfürüğü yelkenleri şişirmeye yetmeyecektir. Giderek ivme kazanarak gelen ve beklenen patlama bu şekilde gidilirse çok fazla gecikmeyecektir. Allah korusun, başımıza bir şey gelecekse, bu bugünkü ihmallerimizin, yanlışlarımızın bir sonucu olacaktır."

Türkiye’de Hem İktidar, Hem de Ekonomik ve Sosyal Nizam Tıkanmıştır!

“Sorumlu da yok yönetebilen de!” başlıklı yazıda bu acı gerçekler vurgulanmıştı…

“Kendi ekonomi politikalarını uygulayıp da bu politikaların neden olduğu arıza ve kötü sonuçların hiçbirini kabul etmeyen siyasi iktidara göre enflasyonun sorumlusu kendileri değil başkalarıymış!.. Ortaya çıkan “can sıkıcı” neticenin müsebbipleri pandemi, küresel enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı, içeride pazarcı, marketçi, depocular lobisi, dışarıda ise her zamanki gibi dış mihraklarmış!..

Makalenin tamamı için: https://www.millicozum.com/mc/duyurular/erdogan-iktidarinin-ve-basina-buyruk-nizaminin-tikanisi-ve-adil-duzenin-kacinilmazligi

Yorum Yaz