Nisan 25 14:52

İsrail'in Ricasıyla; UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI SERBEST BIRAKILIR MIYDI?

İsrail'in Ricasıyla;  UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI SERBEST BIRAKILIR MIYDI?

Türkiye, Yahudi uyuşturucu kaçakçısını serbest bıraktığı için; İsrail, Erdoğan ve Fidan’a teşekkür mesajı yayınlamıştı!

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye'de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir İsrail vatandaşının serbest bırakılacağını duyurarak Erdoğan ve Hakan Fidan'a teşekkür ettiğini vurgulamıştı. İsrail basını, Türkiye’de yasaklı gat maddesini kaçırmaktan ceza alan Danny Awka’nın serbest kalması için İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un, Erdoğan üzerinde diplomatik baskı kurduğunu açıklamıştı. Siyonist Bakan Eli Cohen, sosyal medya platformu X üzerinden açıklamada bulunarak, “Ne mutlu ki Başkan Herzog’un, benim ve diğer yetkililerin araya girmesinden sonra 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Danny Awka 19 Ağustos 2023’te ailesinin yanına döndü. ailesinin yanına dönecek. Bu, İsrail Devleti ve Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail vatandaşları için yaptığı birçok çabanın bir parçası ve İsrail ile Türkiye arasındaki yakınlaşmanın kanıtıdır. Sorunun çözümüne katkı sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanmıştı. İsrail Dışişleri Bakanı, bu mesajı Erdoğan’la çekilen fotoğrafıyla birlikte paylaşmıştı.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post’un haberine göre, 35 yaşındaki Danny Awka, 2019’da yasa dışı olarak “gat” bulundurduğu ve kaçırma girişiminde bulunduğu için 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığından en ağır cezayı alan Awka, gat maddesini taşıması için kandırıldığını, Almanya’daki kaçakçıların, maddenin Türkiye’de yasal olduğunu söyleyerek kendisine yanlış bilgi verdiğini tekrarlamıştı. Haberde, Awka’nın serbest bırakılacağı ve sınır dışı edilmesinin planlandığı yer almıştı. Doğu Afrika ve Arap Yarımadası’na özgü çiçekli bir bitki olan “gat”, uyarıcı bir madde olarak birçok ülkede yasaklıydı. Çiğnenerek tüketilen ve Yemen Otu olarak da bilinen uyarıcı gat maddesinin kullanımı Türkiye, ABD ve birçok Avrupa ülkesinde yasaklı olsa da gat doğal halinde İsrail’de kullanılmaktaydı.

Makalenin tamamı için:https://www.millicozum.com/mc/duyurular/israilin-ricasiyla-uyusturucu-kacakcisi-serbest-birakilir-miydi

 

Yorum Yaz