Nisan 25 14:53

ÜLKENİN ÇİVİSİ ÇIKMIŞTI!..

ÜLKENİN ÇİVİSİ ÇIKMIŞTI!..

ÜLKENİN ÇİVİSİ ÇIKMIŞTI!..

Anayasa Mahkemesi ile iktidar ortakları birbirlerine savaş açmıştı. Yargıtay ile AYM birbirine sataşmakta, alınan kararları geçersiz saymaktaydı… Evet, ülkenin çivisi çıkmıştı ve acil müdahale kaçınılmazdı!..
AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan Sert Uyarı!
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, ‘uygulanmayan AYM’ kararlarıyla ilgili “Beğenmeyip katılmayabiliriz ama AYM kararlarının uygulanması bir anayasal zorunluluktur” uyarısı yapmıştı. Arslan’ın konuşması sırasında salonda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşma yapmadan ayrılmıştı. Anayasa Mahkemesinin (AYM) yeni üyesi Yılmaz Akçil için Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu’nda yemin töreni yapılmış, törene, Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan da katılmıştı. Yargıtay’ın TİP Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmesi yönündeki AYM kararına uymamasının ve Atalay’ın Milletvekilliğinin düşürülmesinin yankıları sürerken, AYM Başkanı Zühtü Arslan, yemin töreni sırasında ve Sn. Erdoğan’ın yüzüne karşı çok net ifadeler kullanmıştı.
Konuşmasında “Bireysel başvuru Türk yargı tarihinin en büyük yargı reformlarından biridir” vurgusu yapan Arslan, “Kesinleşen bir karara karşı bireysel başvuru yapıldığında da artık Anayasa’yı yorumlamak ve uygulamak konusunda nihai yetki Anayasa Mahkemesine verilmiştir. Bu bağlamda temyizden geçerek kesinleşmiş yargı kararlarından sonra AYM’nin verdiği karar ve yaptığı yorumdan sonra ‘görüş farklılıklarının bulunduğu’ gerekçesiyle AYM kararlarına uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal zemini yoktur” sözleriyle kimi hedef aldığı açıktı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise törende konuşma yapmadan salondan ayrılmış; Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Anayasa Mahkemesinin bireysel başvurularda verdiği kararlar sonucu çıkan sorunları hatırlatan yazısını alıntılayarak, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın konuşmasını yanıtlamaya çalışmıştı. Uçum, yaptığı paylaşımda: “Anayasa madde 153 hükmü bireysel başvuru ihlal kararlarını kapsamaz. Ayrıca usul hukukumuzda ‘yeniden yargılama’ bağımsız bir kurum değildir. Yargılamanın yenilenmesi/iadesi kararına bağlı yargılama faaliyetine yeniden yargılama denir. Yargılamanın yenilenmesi/iadesi kararı verme yetkisi karar yeri mahkemelerine aittir. Ayrıntılar ve konunun diğer tüm yönleri ekli yazıda işlenmiştir.” hatırlatmasını yapmıştı.
Devlet Bahçeli’nin “Anayasa Mahkemesi Artık Milli Güvenlik Sorunudur!” Çıkışı!..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi artık milli güvenlik sorunudur. Mahkeme başkanı ve mahut üyeler devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün, toplumsal huzur ve güvenliğin muarızı haline gelmişlerdir. Böyle gidemez, böyle bir mahkeme yapısı Türkiye’de yüksek yargı organları içinde yer alamaz, almamalıdır.” diyerek saldırmıştı.
“Anayasa Mahkemesi adalet ve hukuk ilkelerine savaş açmıştır!” iddiası!?
“Anayasa Mahkemesi artık milli güvenlik sorunudur. Mahkeme başkanı ve mahut üyeler devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün, toplumsal huzur ve güvenliğin muarızı haline gelmişlerdir. Böyle gidemez, böyle bir mahkeme yapısı Türkiye’de yüksek yargı organları içinde yer alamaz, almamalıdır. Verdiği skandal hak ihlali kararlarıyla iç barış ve huzur ortamını sarsan ve kaos üretim merkezi olduğunu teyit eden Anayasa Mahkemesi, tekrar ifade ediyorum ki ya kapatılmalı ya da yeni baştan yapılandırılmalıdır. DEM’cilerin, DEM’lenmiş CHP’nin ve diğer marjinalleşmiş yedeklerinin Anayasa Mahkemesini siyasi siper haline getirmeleri Türk hukuk sistemine sürülmüş kara bir lekedir. Teröriste hak ihlali kararı veren bir mahkeme Türk milletinin mahkemesi olamaz, bunun adına da adalet denilemez. DEM’lenmiş CHP’nin Anayasa Mahkemesini mevzi yapmasını, bölücü teröristlerin dayanak haline getirmelerini dış bağlantılı bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Yeminli Türkiye düşmanları faaldir. Ülkemize operasyon çekilmektedir. 31 Mart’ta Türk milleti operasyon maşalarına hesap soracaktır. Merkezi yönetimle uyumlu yerel yönetimlerin tesis ve tecellisi Türkiye’nin gücüne güç katacaktır. CHP’nin yeni adresi Kandil’dir. DEM, CHP’yi kafa kola almış, tehditlerle zincire vurmuştur. Özgür Bey erkenden havlu atmış, nihayet çuvallamıştır. Cumhur İttifakı devlete sahip çıkacak, vatana sahip çıkacak, bayrağa sahip çıkacak, demokrasiye sahip çıkacak, milli kaynaklara sahip çıkacak, istiklale sahip çıkacak, Türkiye Yüzyılı’nın mimarı olacaktır” diyen Bahçeli’nin bu telaş ve tedirginliğinin altında acaba ne yatmaktaydı?

 

...

 

MAKALEYİ OKUMAK veye DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

 

Yorum Yaz